Vlaková doprava

Veľa študentov využíva na každodenné cestovanie do základných škôl, stredných škôl alebo aj vysokých škôl práve vlakovú dopravu. Vlaky sú omnoho rýchlejšie ako autobusová doprava. Navyše, ak si zriadite kartu, lístky budete mať omnoho lacnejšie ako ostatní pasažieri. Ako sa cestuje práve vlakovou dopravou? Vlak využíva veľmi veľa ľudí, a to aj seniori alebo dospelí. Mnohí dospelí nevyužívajú cestovanie svojim osobným automobilom, pretože sa buď boja šoférovania alebo nemajú toľko financií na opravu svojho staršieho automobilu alebo na pravidelné drahé tankovanie. Pri vlakovej doprave nemusíte riešiť tankovanie ani opravy. Vlak by mal byť po technickej stránke v poriadku. Vo vlaku nemusíte riešiť, kde je spojka, plyn alebo brzda, či neustále preraďovať. Vlak má svojho strojvodcu, ktorý vás na miesto určenia odvezie.

vlak

Poznáme viaceré vlakové spojenia. Vlaky sú osobné alebo aj rýchliky, či nákladné vlaky. Nákladným vlakom nemôžete cestovať. Na cestovanie využite pre to osobný vlak alebo rýchlik. Rýchlik je vlak, ktorý vás dovezie na miesto určenia veľmi rýchlo a nestojí na každej zastávke alebo stanici. S osobným vlakom sa cestuje pomalšie, no o to viac si vychutnáte krajinu, ktorá sa rozprestiera okolo. Jazda vlakom je zaujímavou skúsenosťou. Mnohí však nemajú na výber a musia používať vlak každý deň. Nejako sa do školského zariadenia musia dopraviť a na to im veľmi dobre slúži práve vlaková doprava.

rýchlik

Vo vlaku môžte mať aj pohodlie, ak si sadnete do kupé. Kupé sú oddelené kabínky, v ktorých si môžete aj zatvoriť dvere a mať tak pokoj. Kupé sa využíva tiež na dlhšie cestovanie, kde si môžete aj uskladniť svoju batožinu, či v pokoji si vychutnať sendvič či iné pochutinky práve vo vlaku. Vlaky sú bezpečné. To nasvedčuje aj nízkym a menej častým nehodám. Sú pravidelne čistené, servisované a opravované. Veľakrát aj vy vidíte na stanici odstavený vlak, ktorý sa chystá na údržbu a čistenie? Sú na to vyhradené koľaje, ktoré sa nachádzajú trošku ďalej od cestujúcich.

Turistika na Liptove

Turistika je pre mnohých ľudí najlepšia pohybová aktivita. Na horách si dokážu spraviť dokonalé fotografické zábery prírody a vidieť výhľady, ktoré Vám doslova vyrazia dych. Najviac ľudia navštevujú hory v skorých ranných hodinách, kde môžu pozorovať východ slnka a na druhej strane ich navštevujú večer, kedy môžu sledovať západy slnka. Niet nad krajší pocit, ako vidieť takúto nádheru, ktorá Vám dodá maximum pozitívnej energie.

Výhľad z Veľkého Choča na okolie

Medzi turistiku na Liptove sa radia kopce, ako napríklad Veľký Choč a Šíp. Na Veľký Choč sa najlepšie viete dostať z obce Valašská Dubová, do ktorej máte bezbariérový prístup. Môžete sa sem dopraviť autobusom alebo autom a nechať ho odparkované niekde v dedine, kde nikomu nebude zavadzať. Chočské vrchy a zaraďujú medzi najkrajšie vrcholy Slovenska, pretože má naozaj prekrásny výhľad zo samotného vrchola. Jeho výška je 1611 m.n.m. a má aj tzv. brata Malý Choč, ktorý má výšku 1465 m.n.m. Výhľady z Choča sú naozaj výnimočné, pretože z neho dokážete vidieť na celý Liptov, fatranské a tatranské vrcholy. Túto turistiku môžete absolvovať tak ako v lete, tak aj v zime. Na vrchol sa dostanete po modrej turistickej trase a celková dĺžka trasy je 4,6km. Stúpanie však dá zabrať aj skúsenejším turistom, takže sa treba pripraviť na ťažšiu turistiku.

Osada Podšíp - Šíp

Vrch Šíp sa zaraďuje k vrcholom Veľkej Fatra a určite sa oplatí zastaviť práve na jeho vrchole a vychutnať si výhľady na Veľkú Fatru, údolie rieky Váh a obec Stankovany. Táto turistika sa radí medzi stredne náročnú, no zvládne ju určite každý. Najkratšia trasa na vrchol vedie z obce Stankovany po žltej turistickej značke. Cestou prejdete cez Škútovu dolinu, Žaškovské sedlo a môžete sa dostať až na Zadný Šíp. Výška Šípu je 1170 m.n.m. a výška Zadného Šípu je 1144 m.n.m. Zároveň viete zíjsť do kedysi obývanej osady Podšíp, kde si viete pozrieť zachovalé chatky a oddýchnuť si na veľkej lúke.