Turistika na Liptove

Turistika je pre mnohých ľudí najlepšia pohybová aktivita. Na horách si dokážu spraviť dokonalé fotografické zábery prírody a vidieť výhľady, ktoré Vám doslova vyrazia dych. Najviac ľudia navštevujú hory v skorých ranných hodinách, kde môžu pozorovať východ slnka a na druhej strane ich navštevujú večer, kedy môžu sledovať západy slnka. Niet nad krajší pocit, ako vidieť takúto nádheru, ktorá Vám dodá maximum pozitívnej energie.

Výhľad z Veľkého Choča na okolie

Medzi turistiku na Liptove sa radia kopce, ako napríklad Veľký Choč a Šíp. Na Veľký Choč sa najlepšie viete dostať z obce Valašská Dubová, do ktorej máte bezbariérový prístup. Môžete sa sem dopraviť autobusom alebo autom a nechať ho odparkované niekde v dedine, kde nikomu nebude zavadzať. Chočské vrchy a zaraďujú medzi najkrajšie vrcholy Slovenska, pretože má naozaj prekrásny výhľad zo samotného vrchola. Jeho výška je 1611 m.n.m. a má aj tzv. brata Malý Choč, ktorý má výšku 1465 m.n.m. Výhľady z Choča sú naozaj výnimočné, pretože z neho dokážete vidieť na celý Liptov, fatranské a tatranské vrcholy. Túto turistiku môžete absolvovať tak ako v lete, tak aj v zime. Na vrchol sa dostanete po modrej turistickej trase a celková dĺžka trasy je 4,6km. Stúpanie však dá zabrať aj skúsenejším turistom, takže sa treba pripraviť na ťažšiu turistiku.

Osada Podšíp - Šíp

Vrch Šíp sa zaraďuje k vrcholom Veľkej Fatra a určite sa oplatí zastaviť práve na jeho vrchole a vychutnať si výhľady na Veľkú Fatru, údolie rieky Váh a obec Stankovany. Táto turistika sa radí medzi stredne náročnú, no zvládne ju určite každý. Najkratšia trasa na vrchol vedie z obce Stankovany po žltej turistickej značke. Cestou prejdete cez Škútovu dolinu, Žaškovské sedlo a môžete sa dostať až na Zadný Šíp. Výška Šípu je 1170 m.n.m. a výška Zadného Šípu je 1144 m.n.m. Zároveň viete zíjsť do kedysi obývanej osady Podšíp, kde si viete pozrieť zachovalé chatky a oddýchnuť si na veľkej lúke.