Papierové lietadlá


 Už celkom malé deti si robia z papiera jednoduché lietadielka a súťažia, ktoré ďalej doletí. Let je niečo fascinujúce. Hľadiac na oblohu často  závidíme vtákom ich nádherné plachtenie po oblohe, Čudujeme sa ako s ľahkosťou a gráciou sa pohybujú vysoko nad nami. Či len by sme radi aspoň na chvíľku mohli vzlietnuť a pozrieť sa na ľudský svet z vtáčej perspektívy.

Prvé papierové lietadielka sú často z obyčajných novinových papierov. Rôznych veľkostí, ale spravidla rovnakého tvaru. Tvaru, ktorý pripomína vtáka na oblohe. No nechce vzlietnuť až tak vysoko. Sotva do výšky 1 m nad nami. Toto motivuje chlapcov vytvoriť niečo , čo bude lietať :

letadla


  • Dlhšie

  • Vyššie


Vždy sa hľadá inšpirácia iba v prírode. Tak ako vták by chcelo veru vedieť lietať každé lietadlo.

S vekom prichádzajú nové , pevnejšie papierové lietadlá –  https://www.glamar.sk/papierove-lietadla/

 Papierové vrstvy sú hrubšie, často lepením vrstvené. Dokonalý aerodynamický tvar sa snažíme mať aj patrične hladký a preto  povrch natierame bezfarebným lakom.

Táto záľuba sa často stane koníčkom na celý život. V modelárskych potrebách je dostatok modelov, ktoré je možné poskladať. Sú z rôznych materiálov. Z papiera, z plastov, z dreva.

papírové létání


Lietadlo má byť ale ľahké ako pierko, aby krásne plachtilo vzduchom. Papier je preto celkom určite tým ideálnym materiálom. Moje prvé vážne lietadlo malo trup z rolky od toaletného papiera a krídla zo skladaného papiera. Otec mal doma  „ striebrenku“ a tak lietadlo získalo nádhernú striebornú farbu. Celá ulica mi závidela. Dodnes mám  tento model na poličke na čestnom mieste vedľa sofistikovanejších modelov z plastu na diaľkové ovládanie a s nostalgiou spomínam na krásne modelárske chvíle v krúžku mladých modelárov, kde sme získali celoživotnú lásku k modelom.

Dajte svojím deťom šancu prežiť rovnako krásne chvíle a pomôžte im vytvoriť prvé modely lietadiel.

Papierové lietadlá
4 (80%)1